Tokaj je město v severovýchodním Maďarsku.
Leží na soutoku Tisy a Bodrogu na jižním úpatí maďarské části Slánských vrchů (maďarsky Zemplényi – hegység), pod stejnojmennou horou Tokaj.
Ve 20. století bylo město poškozeno oběma světovými válkami, bylo zastíněno okolními sídly, např. nedalekým Sátoral jaújhely a ztratilo status města. Ten byl obnoven v roce 1986. Tím, že město ve 20. století prakticky nerostlo, si zachovalo malebný ráz a proto stoupá popularita Tokaje jakožto turistického cíle.
V minulosti bylo jedním ze středisek uherské župy Zemplín, dnes spadá pod župu Borsod – Abaúj – Zemplén. Městečko Tokaj a přilehlá oblast jsou od středověku proslavené produkcí vína.
Tokajská vinařská oblast je zapsána od roku 2002 na seznamu světového dědictví Unesco
Žije zde přibližně 4100 obyvatel. Malebné umístění městečka mezi Tisou a horou Tokaj (512 m) a dobrá dostupnost zejména železniční tratí Miskolc – Nyíregyháza (v Tokaji zastavují i vlaky kategorie Intercity z Budapešti) učinila z Tokaje vyhledávané místo rekreace a turistiky.
Kromě zajímavostí spojených s vinařstvím je zde k vidění několik kostelů, galerie, socha Štěpána prvního, nová pijácká socha Bakcha a množství pamětních desek upomínajících na osobnosti, které Tokaj navštívily – například básník Ján Kollár či ukrajinský humanita Hrihorij Skovoroda.
Zmínky o pěstování vína v Tokaji jsou již z roku 1067
První zmínky o městě pocházejí z roku 1353. Ve 14. století zde vyrostl hrad, který náležel k panství Diósgyör. Po roce 1450 bylo město ve vlastnictví rodu Hunyadyovů, s nástupem Matyáše Korvína na uherský trůn se tak stalo královským majetkem. V roce 1705 byl hrad na příkaz Františka druhého Rákócziho stržen.
Vinařská oblast Tokaj je geograficky uzavřená oblast vinařství v povodí řeky Bodrog.
Je historickou i teritoriální součástí velkého tokajského regionu, jehož větší část se rozprostírá na území Maďarska (cca 5000 ha). Při zakládání vinic a nahrazování uhynulých keřů vinné révy ve vinařské oblasti Tokaj na kvalifikovaných honech lze vysadit jen révové sazenice tokajských odrůd registrovaných v listině registrovaných odrůd, tedy Furmint, Lipovina, Muškát žlutý, Zeta. Tokaj nadále zůstává vinařským centrem oblasti.
Každý říjen se zde konají slavnosti vinobraní
Tokajská vína jsou aromatická vína zlatavé barvy vyráběná v tokajské oblasti tradiční oxidativní metodou. V současné době se dostávají do módy i tokajská vína stolní a přívlastková, která se vyrábějí moderním reduktivním procesem.